Πρόσβαση μόνο για ενήλικους!

FREE TIPS Σαββάτου από Σουηδία

2023-05-12

Στη Σουηδία φτάσαμε στην 8η στροφή του πρωταθλήματος και τα πράγματα έχουν γίνει πιο εύκολα, όσον αφορά το «διάβασμα» κάθε αγώνα.

Προσωπικά, έχω δει σχεδόν το 80% των αναμετρήσεων, κρατώντας τις σημειώσεις μου για κάθε ομάδα. Πως παίζει εντός έδρας, ποια η συμπεριφορά της εκτός έδρας, πως αντιμετωπίζει ομάδες που είναι καλύτερες, πως αντιδράει όταν προηγηθεί στο σκορ κλπ. Δεν το αναφέρω με σκοπό να «αυτοδιαφημιστώ», αλλά για να σας δείξω το δρόμο που θα πρέπει να ακολουθήστε αν θέλετε κι εσείς να ασχοληθείτε σοβαρά με κάποιο πρωτάθλημα.

Πάμε στην 8η αγωνιστική της Allsvenskan, εδώ όπου ξεχωρίζουν δύο αναμετρήσεις. Το ντέρμπι της Στοκχόλμης ανάμεσα στην Χάμαρμπι και την Τζουργκάρντεν (ίδια έδρα) το οποίο διεξάγεται την Κυριακή, αλλά και η αναμέτρηση ΑΪΚ – Γκέτεμποργκ που θα γίνει την Δευτέρα.

Θα ακολουθήσουν αναλυτικά άρθρα/tips για τις δύο αυτές αναμετρήσεις, όσο και για όλα τα ματς της 8ης αγωνιστικής αποκλειστικά για τα μέλη. Θα ξεκινήσουμε όμως από τα παιχνίδια του Σαββάτου.

16:00 Χάκεν – Ντέγκερφορς

Η Χάκεν προέρχεται από ήττα με 1-0 μέσα στην Χάλμσταντ. Ξεκίνησε το ματς κάνοντας δύο παιδαριώδη λάθη στην άμυνα. Στην πρώτη περίπτωση την έσωσε το δοκάρι, στην δεύτερη η Χάλμσταντ σκόραρε! Στη συνέχεια, είχε μεν την υπεροχή, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει «μεγάλες» φάσεις στην αντίπαλη εστία. Έτσι, γνώρισε για 2η φορά φέτος την ήττα (5-0-2).

Στα τελευταία δύο παιχνίδια της, βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο με 1-0. Στο ματς με την Τζουργκάρντεν κατάφερε και το «γύρισε» σε 3-1. Στο άλλο ηττήθηκε από την Χάλμσταντ. Η Χάκεν είναι αυτή τη στιγμή η ομάδα με τις περισσότερες προσπάθειες για γκολ στη Σουηδία (Μ.Ο. 16,71/αγώνα). Σκοράρει κατά Μ.Ο. 2,43 γκολ/αγώνα, ενώ μέχρι στιγμής στα παιχνίδια της έχουμε σε όλα (100%) γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ορισμένα, επίσης, χρήσιμα στατιστικά για την Χάκεν είναι: Στα μέχρι τώρα παιχνίδι της έχουν σημειωθεί γκολ και στα δύο ημίχρονα σε ποσοστό 85,71% (εντός έδρας 100%). Σε ποσοστό 71,43% τα παιχνίδια της έρχονται «όβερ 2,5 γκολ» (στο 100% εντός έδρας). Ίδιο ποσοστό (71,43%) και το «γκολ/γκολ» μέχρι τώρα (εντός έδρας 100%)

Η Ντέγερφορς έρχεται από εντός έδρας ήττα με αντίπαλο την Νόρκεπινγκ με 0-2. Δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και με τη Νόρκεπινγκ να κάνει «συντήρηση». Αυτή ήταν η 5η φετινή της ήττα (2-0-5). Σε όλα τα φετινά παιχνίδια της έχει δεχθεί γκολ στο 1ο ημίχρονο, ανεξαρτήτου έδρας, αντιπάλου και τελικού αποτελέσματος. Επίσης, σε όλα τα παιχνίδια της έχει πληρώσει η επιλογή «γκολ και στα 2 ημίχρονα». Αυτή τη στιγμή μαζί με την Χάλμασταντ είναι οι ομάδες που επιτρέπουν στους αντιπάλους τους να δημιουργούν τις περισσότερες φάσεις για γκολ (δέχεται 15,41 φάσεις Μ.Ο./παιχνίδι).

Ορισμένα, επίσης, χρήσιμα στατιστικά για την Ντέγκερφορς είναι: Στα παιχνίδια της, σε ποσοστό 85,71% σημειώνεται γκολ μέχρι το 28ο λεπτό. Στο 71,43% των αγώνων της επαληθεύτηκε το «όβερ 2,5 γκολ» και σε ποσοστό 85,71% το «συνολικά γκολ: 2-4».

Εκτίμηση

Έχουμε να κάνουμε με δύο ομάδες που έχουν τεράστια διαφορά δυναμικότητας σε όλες τις γραμμές. Η Ντέγκερφορς στην τελευταία «έξοδό» της, μάζεψε μισή ντουζίνα γκολ από την Γκέτεμποργκ. Έχει σημασία αυτό (γι' αυτό και το αναφέρω), καθώς η Γκέτεμποργκ μέχρι τότε είχε μακράν την χειρότερη επιθετική γραμμή. Η Χάκεν έρχεται από «σφαλιάρα» και με δεδομένη την ποιότητα που έχουν οι πρωταθλητές στην επίθεση εκτιμώ ότι ο «άσος» θα συνοδευτεί και με πολλά τέρματα!

* Γκολ και στα 2 ημίχρονα: ΝΑΙ @1,34
* Άσος με -1,5 χάντικαπ @1,60
* Combo: ημ. 1/τελ. 1 & όβερ 1,5 γκολ @1,78
* Συνολικά γκολ: 4-6 @2,07
* Άσος με -2,5 χάντικαπ @2,40

* Εννοείται πως το ματς το ματς είναι ιδανικό για «μεροκάματο», οπότε όσοι ξέρετε την διαδικασία….κοπανάτε!